Pernatá

Lyška černá: Majestátní dravec na českých obloze

Lyška černá, jedno z nejvýznamnějších a nejvzácnějších druhů dravců v České republice, je majestátním tvorem, který dominuje naší obloze. S rozpětím křídel až 2 metry a mimořádně ostrým zrakem je schopná létat rychlostí až 70 km/h a patří mezi výborné lovkyně. Její přítomnost v naší krajině je však ohrožena.
Read More

Havran polní: Pták s ostrým zrakem a velkým hlasem

Havran polní, často přezdívaný jako „král oblohy“, je fascinující pták se značnými schopnostmi. S jeho ostřím zrakem a velkým hlasem je nenápadným pozorovatelem a rovněž vynikajícím zpěvákem. Dozvězte se více o tomto působivém druhu, který oslnuje lidstvo svými schopnostmi a elegancí.
Read More

Kachna divoká: Pohled na oblíbený druh vodního ptactva

Kachna divoká, také známá jako kachna divoká eurasijská, je oblíbený druh vodního ptactva. Je známá svým krásným peřím a elegantním plaváním. V tomto článku se zaměříme na charakteristické rysy a chování těchto ptáků, a také na význam ochrany jejich přirozeného prostředí pro udržení jejich populace. Najdete zde zajímavé informace o kachně divoké a jejím významu v ekosystému.
Read More

Bažant obecný: Krásný pták s dlouhou historií lovu

Bažant obecný je nádherný pták s dlouhou historií lovu. Tento elegantní pták je známý svými pestrými zbarvenými peřím a dlouhým ocasem. Je oblíbenou kořistí mezi lovnými druhy a stále pokračuje v rozesílání radosti a vzrušení mezi loveckými nadšenci.
Read More

Tetrívka obecná: Mistr kamufláže a záhadný lesní pták

Tetrívka obecná, známá také jako česká koroptev, je zvláštní pták s mimořádnými schopnostmi kamufláže. Její umění se zahrabat do svého prostředí je fascinující. Vyskytuje se především v lužních lesích a dokáže se skvěle maskovat díky svému opeření. Není divu, že je pro vědce záhadnou bytostí, kterou je těžké najít. Chová ji však i zoologická zahrada jako pozoruhodnou ukázku evoluce a přírodní adaptace.
Read More

Krocan divoký: Známý pták i delikatesa na talíři

Krocan divoký, známý také jako krocan polní, je pták, který přitahuje pozornost svým vzhledem i chutí. Je oblíbenou delikatesou, zejména během vánočního období. Krocaní maso je chutné, syté a má nízký obsah tuku. Své místo si však na talíři získal až po dlouhých chovatelských tradicích. V současnosti existuje několik zajímavých receptů, jak tohoto ptačího krále připravit. Pokud máte rádi nové chuťové zážitky, krocan divoký je jistě zajímavou volbou.
Read More

Holub hřivnáč: Krásný pták s výrazným ozdobným lícním peřím

Holub hřivnáč je ohromující pták s výrazným ozdobným lícním peřím. Tento druh je znám svým nádherným modrým odstínem peří a okázalou hřívou na hlavě, která přidává dojem noblesy. Holub hřivnáč je považován za jednoho z nejkrásnějších ptáků na světě a jeho úžasná estetika je prokázáním, jak rozmanitá a fascinující příroda může být.
Read More

Hrdlička zahradní: Náš častý host na okenním parapetu

Hrdlička zahradní, neboli housenka vznešeného motýla, je častým hostem na našich okenních parapetech. Tato krásná a nenáročná bytost se ráda živí různými druhy rostlin. V tomto článku se dozvíte více o tomto zajímavém tvoru, jeho životním cyklu a způsobu přípravy na proměnu v motýla. Buďte připraveni na nejen barevnou, ale i vzrušující proměnu v předním zahradním obyvateli.
Read More

Husa velká divoká: Královna českých jezer a řek

Jeden z nejohromnějších a nejmalebnějších českých vodních útvarů, Husa velká divoká, láká návštěvníky svým okouzlujícím kouzlem. Tento krásný jezero, nacházející se v samém srdci naší země, je domovem mnoha druhů vzácných rostlin a živočichů. Pro milovníky přírody a rekreační aktivity je Husa velká divoká opravdovým rájem. Vaše dovolená v Česku by neměla minout tuto přírodní královnu našich jezer a řek.
Read More

Jeřábek lesní: Majestátní pták s bílým lícním peřím

Jeřábek lesní je majestátní pták s bílým lícním peřím, který obývá lesnaté oblasti Evropy. Je znám svým výškovým tancem, kterým svádí partnerku a projevuje svou eleganci. Jeřábci lesní jsou zkušení letci a dokážou překonávat dlouhé vzdálenosti při migraci. Svojí přítomností obohacují naše lesy o pohled na jedinečnou a nádhernou přírodu.
Read More